img not found!
img not found!

Sıkça Sorulan Sorular

Kida Okulları Sıkça Sorulan Sorular

Kida Okulları, Hacettepe Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünü bitiren ve uzun yıllar ulusal televizyon kanallarında kültür sanat programları hazırlayıp sunan, hayallerinde hep, sanatın
ön planda olduğu ekolojik bir okul açabilmek olan ve bunun üzerine pedagojik çalışmalar yürüten
Kurucusu Çiğse Rastgeldi tarafından, 2018 Eylül ayında kapılarını açtı.

Öylesine değil, gelişigüzel branşlarla değil, çocuğun doğasına aykırı programlarla değil,
derin bir felsefenin ışığında yürümek temel hedefimizdi.
Doğanın, dingin bir rutinin, masalların, oyunun, sanatın ve temiz beslenmenin şifasına olan tam inancımızla çıktık yola. 

Kida'nın kelime olarak bir anlamı yok aslında. Özellikle anlamdan kurtulmak ve kelimenin
içini kendimiz zamanla doldurup anlamlandırmak üzere bulunmuş bir isim. Biz Kida'nın çocuk (kid) çağrışımını, amblemimizde de silueti bulunan 'kedi' kelimesine fonetik benzerliğini, sesini, kulaktaki tınısını çok seviyoruz. Çocukların 'okul' değil de KİDA demeleri de çok hoşumuza gidiyor.
Açılım olarak da 'Kalp İDol Akıl' (önce hissetmek- taklit yoluyla yapmak- mantık yoluyla düşünmek) gibi felsefemizi tanımlayan 3 kelime ile türkçeleştirdik.
Anlamını da her gün birlikte oluşturmaya devam ediyoruz. 

Kida, Waldorf pedagojisini temel alan bir okuldur. Anaokulu ve İlkokul olarak bütüncül bir eğitim verir. Başka bir eğitim mümkün diyen, alternatif yaklaşımlara kulak veren. Çocuğu hiçbir şeye 'zorunda' bırakmayan. O'nu zengin bir içerikle karşılaştırıp kendini bulmasına alan açan. 

Bunlar, ebeveynlerin haklı olarak, aklından geçen sorular.
Kida'daki yaklaşım, çocuğa zaman verme, alan tanıma, ortam hazırlama ve model olma üzerine kurulu.
Kendini tanıma, duygularını tanımlayabilme/ yargısızca kabullenebilme ve sanat ile öğrenme sunuyor.
Bunlar, yani duygusal temeller oturduğunda - hangi sistem ya da yaklaşımda olursa olsun- üzerine ekleyebiliyor, adapte olabiliyor çocuk. Çünkü öz denetimi var,'ben yapabilirim' hissi beslenmiş. Öğrenmeyi öğrenmiş.

Bir de çocukluğunu yaşayamadan, kendini tanıyamadan, özgürlüğü tadamadan hep direktiflerle/ akademik kaygıyla okul yaşamına başladığını düşünün. Akademik başarılarıyla tanınan ama şiddet eğilimli, istismarcı, bağımlı ya da kişilik bozukluğu yaşayan insanlar bu yüzden var. Duygusal gelişim evresi (0- 7 yaş) atlanmamalı. Ve sonrasında Kida'da telaşsız, psikolojik temelli, sanat dolu bir ilkokul deneyimiyle çocuğun akademik evresinde daha da güçlü bir altyapı ile hayata hazırlanması sağlanıyor.

Doğa ve sanat, çocukların akademik performansını ve gelişimini arttırıyor.
Bilim insanları, bu tür okullara devam eden çocukların daha meşgul olmalarına, özenli olmalarına, kendilerini motive etmelerine ve disiplinli olmalarına dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalara göre güçlü kanıtlar şunu söylüyor; doğa çocuklarda dikkati toparlar, stresi azaltır; öz disiplini arttırır, fiziksel aktivite ve zindeliği arttırır; ve öğrencinin kendine motivasyonunu, eğlencesini ve katılımını teşvik eder. Ve bunların hepsinin öğrenmeyi iyileştirdiği kanıtlanmıştır. 

Oryantasyon sürecinde aile işbirliği çok önemlidir. Ailelerin bizlere ve çocuklarına güvenmeleri, kendilerinin de bu sürece hazır olmaları gerekli. Her çocuk için oryantasyon süreci ayrı planlanır ve yumuşak bir geçiş olması yönünde çocuğa özel davranılır. Her çocuğun ihtiyacına göre program revize edilir. 

Okulumuzun eğitim dili Türkçe, ikinci dili İngilizce, yabancı dili Almanca'dır.
Eğitimler Native Speaker Eğitmenler tarafından yapılır.
Tam gün boyu çocuk ingilizce ile geçirir. İngilizce dil eğitimi gerçek hayat deneyimleri ve çocuğun doğasında bulunan oyun kullanılarak verilmektedir. Çocuğa yaptığı hemen her işte, ingilizce eşlik eder. Almanca ise, ikinci yabancı dil olarak branş dersidir. 

Okulumuzda sanat/ spor alanlarında dengeli bir dağılımla branş derslerimiz bulunmaktadır.
Tenis, İngilizce, Almanca, İngilizce Tiyatro, Temel Müzik ve Enstrüman Deneyimi, Ritim ve Orff, Ekolojik tarım, Temel Marangozluk, Örgü ve Kasnak, Dikiş Tasarım, Keçeleme, Seramik, Balmumu Atölyesi, Satranç dersleri okulumuzda uygulanan branş dersleridir. 

Kontenjanlar sınıfın fiziksel şartlarına göre değişiklik göstermekle birlikte ortalama 15 kişiliktir. 

Biz Meb'in okul öncesi ve ilköğretim müfredatını benimsediğimiz pedagojik ilkeler, ekolojik takvim ve Waldorf yaklaşımı temelinde uyguluyoruz. Yıllık plan doğrultusunda hazırlanmış aylık bültenlerimizi velilerimizle bülten olarak paylaşıyoruz.

Okullarımızda ekibimizde uzman psikolog bulunur. Her bir çocuğun sosyal ortamında gözlemlenmesi, ihtiyaçlarının duyulması, eğitmenlerle ve ailelelerle rutin olarak paylaşılması rehberlik sürecimizin temelini oluşturur.

Okuldaki yemekler okul çatısı altındaki mutfakta okul aşçıları tarafından hazırlanır.
Ailelerle her ayın başında aylık menü paylaşılır.
Okulda sabah kahvaltısı, öğle yemeği ve atıştırmalığı olarak 3 yemek zamanı vardır.
Tüm yiyecekler kendi mutfağımızda yerel pazarımızdan ve yerel üreticimizden alınan ürünler ile hazırlanır. Daha detaylı bilgi için Kida Mutfak İlkeleri bölümünü okuyabilirsiniz. 

Çocukların tektip'leştirilmeden 'bir' olma ve bütünü temsil etme fikrinden yola çıkarak tasarlanan okul kıyafetlerimiz bulunuyor. Anaokulu bölümümüzde serbest kıyafet uygulamamız var. Yalnızca kız ve erkek çocuklar için dikkat çekici olmayan, çizgi karaktersiz, popüler kültür çağrışımı olmayan, rahat ve outdoor ortama da uyum sağlayabilecek kıyafet seçmelerini rica ediyoruz. Ayrıca yağmur tulumu, botlar ve yağmurluklar olmazsa olmazımız! Eğitmenlerimiz için de felsefemizi temsil eden eğitmen önlükleri kullanılıyor. 

Okullarımızın en güzel yeri, dersliklerin çevrelediği yemyeşil bahçesi.
Dev ağaçlarımız, geniş çimen koşma alanımız, bahçe mutfağımız, inşaat alanımız, Kida Bostanımız, böcek otelimiz, saman alanımız, ahşap oyun parkurumuz, hayvan çiftliğimiz, afrika çadırlarımız, kum havuzumuz ve ağaç evimizle günde en az 2 saat bahçedeyiz. 

36 ay itibariyle, Anaokulu seviyesinde (3-4 yaş) ve ilkokula hazırlık seviyesinde (5-6 yaş) olmak üzere, bir seviyeden diğerine süreklilik sunan programları vardır.
Eğitim sistemimiz 3 yıllık bir döngünün tamamlanmasını hedeflemektedir. Sınıflarımızda yaş grubuna göre eğitim modeli uygulanmaktadır. 

Burada cevaplardan çok sorular önemlidir.
Çocuklara problemi NASIL çözecekleri öğretilir, cevabın NE olduğu değil.
Bu da yaratıcılığı artırır, çocuğu risk almaya teşvik eder ve bunun sonucunda da çocuk akran iletişiminde daha iyidir, duygusal olarak daha dirençlidir, daha az gerilim ve hayal kırıklığı yaşar, yapıcıdır ve daha işbirlikçi bir yaklaşım sergiler. Kazanılan bu kişilik özellikleri ise ömürlüktür. 

Okulumuzda çocuğun bireysel gelişimini takip etmek çok önemlidir.
Fakat bunu çocukları sürekli testler, ölçekler ile kıyas ve rekabeti tetikleyerek değil gözlem ve bireysel değerlendirme araçlarıyla yaparız. Amacımız, çocukların ve ailelerin her çocuğun biricik ve bambaşka olduğunu kabul edip saygıyla karşılamalarına rehberlik etmektir. Zaten gerçek öğrenme süreçleri stresli yarışlar ve baskılarla değil içsel motivasyon kaynaklarını besleyerek güçlendirilir. Bu yüzden karne uygulaması yoktur, bireysel gelişim raporları ve holistik gözlem mektupları vardır. 

Okul olarak 7/24 ulaşılabilir olmayı severiz.
“Çocuğun gelişiminde veli ve okul el eledir” inancımızdan hareketle çocuğun yaşamını iyileştirecek konularda velilerimizle aynı yolda yürümek ve aynı yerden bakabilmek bizim için önemlidir.
Dönemde en az iki kez aile toplantısı, özel günlerde veli katılımlı etkinlikler, 4 mevsim buluşmaları, Kida Festivalleri ve orman yürüyüşleri düzenleyerek velilerimiz arasındaki bağı da güçlendirmeyi hedefleriz. 

Doğaya ve yeşile olan sevgimizden katı kimyasallar okulumuzda barınmaz.
Bahçe ve dış alanların temizliği için efektif mikroorganizmalar (E.M), okulumuzun içinde ise ekolojik vegan ürünlerle sirke, karbonat, limon gibi doğal malzemeler kullanılır.
Sadece Wc temizliklerinde, çocuksuz saatlerde market kimyasalları kullanılır.